English ارتباط با ما گالری تصاویر ساختار سازمانی درباره دانشکده پیام رئیس دانشکده
به اطلاع کلیه ی دانشجویان و اساتید محترم میرساند، از این پس اطلاعیه های دفاع از پایان نامه ها در بخش مربوط به پایان نامه در منوی سمت راست وبسایت قابل دسترسی می باشد.
Warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhosts/vetmed.ut.ac.ir/httpdocs/modules/mod_stats/helper.php on line 106 مشاهده بازدیدهای مطالب و محتوا : 312155
ما 12 مهمان آنلاین داریم

آمار

انجمن علمی- دانشجویی سرطان شناسی

گزارش عملکرد انجمن‌های علمی دانشجویی

فروردین ماه 1392 الی اسفند ماه 1392


انجمن علمی- دانشجویی سرطان شناسی

پردیس/دانشکده

دانشکده دامپزشکی

نام و نام‌خانوادگی دبیر

دکتر حنانه گلشاهی

فعالیت‌های برجسته

حوزه‌های فعالیتی: آموزشی/ ترویجی/ پژوهشی/ نشریه/ کتاب/ مسابقه/ کارآفرینی/ اختراع و نوآوری

1

عنوان

کارگاه "آموزش تئوری طراحی متدولوژی کار با حیوانات آزمایشگاهی در پژوهش های تجربی"

زمان اجرا

92/7/18

حوزه فعالیت

مجری برگزاری کارگاه آموزشی

متن توضیحات

تحقیقات تجربی  بر روی حیوانات آزمایشگاهی موجب توقف حل مشکلات  در قبال بیماران انسانی و دامی  می گردد، لذا انجام  فعالیت های پژوهشی با استفاده از  حیوانات آزمایشگاهی  امری اجتناب ناپذیر می باشد چرا که از نتایج حاصل از آزمایشات و تحقیقات مذبور می توان به عنوان ابزاری مهم در جهت  پیشرفت علم، شناخت روشهای جدید پیشگیری، تسکین یا درمان بیماری ها و آلام  انسانی و دامی  استفاده نمود.

مساله حفظ رفاه حیوانات  مورد آزمایش  نه تنها از بعد  اخلاقی دارای اهمیت است، بلکه حیوان تحت آزمایش چنانچه در شرایط نامطلوب نگهداری و مورد تحقیق قرار گیرد ممکن است از وضعیت بیولوژیک طبیعی خود خارج شود و این امر سبب می شود که نتایج حاصل از پژوهش علمی فاقد اعتبار شود. با توجه به این موضوع  افرادی که  در پژوهش های مرتبط با حیوانات آزمایشگاهی کار می کنند باید قادر به طراحی متدولوژی کار بر روی این حیوانات باشند و یا از متخصص   در زمینه  طراحی متدولوژی کار با حیوانات آزمایشگاهی استفاده نمایند.

در این کارگاه به افراد شرکت کننده آموزش داده شد که در وهله اول پژوهشی باید بر روی حیوانات آمایشگاهی صورت گیرد که اولا آن پژوهش تکراری نباشد و یا با تغییرات اندکی نسبت به  در پژوهشهای مشابه قبلی، طراحی نشده باشد و ثانیا نتایج حاصل از آن تحقیق بتواند به رفع مشکلات و بیماری های انسانی و یا دامی کمک نماید. در مرحله بعدی  مساله اصول اخلاقی طراحی پژوهش بر روی حیوانات آزمایشگاهی آموزش داده شد. همچنین  شرکت کنندگان با چگونگی انتخاب موضوع پژوهش و جستجوی منابع مورد نیاز آشنا شدند.  پس از نحوه  انتخاب حیوان مدل و  اصول مدلسازی بیماری‏ها مورد تدریس قرار گرفت. در مرحله بعد طراحی مرحله به مرحلۀ پژوهش‏های حیوانات آزمایشگاهی و همچنین اصول اجرای عملی متدولوژی و  جمع‏آوری داده‏ها از حیوانات تحت آزمایش به آنها آموزش داده شد و در پایان  شرکت کنندگان با اصول ارائه نتایج پژوهش‏های حیوانات آزمایشگاهی در مراجع علمی و  آیندۀ پژوهش بر روی حیوانات آزمایشگاهی آشنا شدند. افراد شرکت کننده از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی مختلف در سطح کشوری بودند.


2

عنوان

کارگاه تخصصی کار با حیوانات آزمایشگاهی

زمان اجرا

9و92/8/10

16و92/8/17

(2دوره برگزاری)

حوزه فعالیت

مجری برگزاری کارگاه اموزشی

متن توضیحات

امروزه یکی از ابزارهای اصلی در تحقیقات علوم زیستی استفاده از حیوانات آزمایشگاهی است. نخستین گام در تحقق اهداف استراتژیک مراکز علمی آشنایی محققین با حیوانات آزمایشگاهی، مدل های حیوانی، موارد کاربرد، روش های نگهداری، پرورش، ویژگی های مرفولوژیکی (ریخت شناسی) و آناتومی (تشریحی) و شیوه های درست کار کردن با این حیوانات است. برای نیل به این منظور برگزاری کارگاه های کار با حیوانات آزمایشگاهی به عنوان دیگر موارد مطرح و مورد نیاز محققین مراکز علمی و تحقیقاتی به شدت احساس می شود. در این کارگاه عمدتاً نیازهای عمومی و مشترک محققین در رشته های مختلف زیستی مثل معرفی حیوانات متداول (موش کوچک آزمایشگاهی (سوری)، موش بزرگ سفید آزمایشگاهی (Rat)، خوکچه هندی و خرگوش)، مدل های مختلف حیوانی، بیولوژی، روش های مقید کردن، تزریقات و خونگیری و مخصوصاً شرایط مورد توجه از نظر رعایت اخلاق در کار با حیوانات آزمایشگاهی که مورد تاکید همه مراکز علمی جهان است به صورت نظری و عملی تدریس شد. . افراد شرکت کننده از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی مختلف در سطح کشوری بودند.


سایر فعالیت‌ها (موردی)

1

عنوان


 کارگاه آموزشی Reverse Transcriptase PCRزمان اجرا

92/12/8 و جمعه 92/12/9حوزه فعالیت

همکاری در برگزاری کارگاه آموزشی