- جمعه، ۱۸ آذر ۱۴۰۱

توضیحات و اهداف مرکز تحقیقاتی


پژوهشکده تحقیقات زیست پزشکی در اسفند ماه سال ۱۳۸۹ توسط چهره ماندگار کشور جناب آقای دکتر محمدرضا مخبر دزفولی استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، عضو پیوسته فرهنگستان علوم و عضو وابسته فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران و گروهی از پژوهشگران رشته‌های مختلف علوم دامپزشکی و پزشکی، علوم پایه و مهندسی دانشگاه‌های مختلف کشور و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تأسیس شد. هدف از تأسیس این پژوهشکده، اجرای طرح‌های تحقیقاتی بنیادی و کاربردی در زمینه زیست پزشکی و مدل سازی در حیوانات در زمینه‌های گوناگون پزشکی و دامپزشکی است. این پژوهشکده با بهره گیری از دانش و تجربه استادان برجسته و شاخص دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و همکاری با سایر مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور برنامه‌های تحقیقاتی مختلفی را اجرا می‌نماید. ایجاد فضایی استاندارد به منظور پیشبرد طرح‌های تحقیقاتی با کیفیت، هدف اصلی تأسیس این پژوهشکده می‌باشد. در این راستا، امکانات مطلوبی در این پژوهشکده فراهم شده است که شرایط مناسب برای انجام تحقیقات در زمینه‌های مختلف را فراهم می‌سازد.
پژوهشکده تحقیقات زیست پزشکی در محل دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران با مساحت زیربنای ۳۵۰ متر مربع قرار گرفته است و از سه قسمت اصلی شامل اتاق تمیز، بخش جراحی تجربی و بخش مراقبت‌های ویژه تشکیل شده است.
امکانات و فضای پژوهشکده تحقیقات زیست پزشکی محیطی مناسب را برای پیشبرد طرح‌های علمی و تحقیقاتی فراهم آورده است. در همین راستا طرح‌های تحقیقاتی بسیاری در این پژوهشکده به انجام رسیده یا در حال اجرا است. این فعالیت‌های پژوهشی را می‌توان در سه بخش طرح‌های کاربردی، پایان نامه‌های دانشجویی در دو مقطع دکتری عمومی و دکتری تخصصی و اختراعات و نوآوری‌ها بیان داشت. این پژوهشکده فعالیت‌های پژوهشی خود را در قالب سه گروه با راهبرد از علم تا کاربرد انجام می‌دهد .

۱. گروه تولید فرآورده‌های بیولوژیک

۲. گروه سلول‌های بنیادی و طب بازساختی

۳. گروه مطالعات حیوانی

 

محمدرضا مخبر دزفولی
استاد گروه بیماری های داخلی، دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران
عضو پیوسته فرهنگستان علوم ج.ا.ا