• اهداف گروه

گروه انگل‌شناسی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران علاوه بر تحقیق و پژوهش در حوزه‌های انگل‌شناسی دامپزشکی و بیماری‌های انگلی مشترک انسان و حیوان، وظیفه آموزش دانشجویان در سه مقطع تحصیلی دکتری عمومی دامپزشکی، کارشناسی ارشد و PhD انگل‌شناسی را نیز بر عهده دارد. تلاش برای نهادینه کردن ارزش‌های والای انسانی و اسلامی در طول دوره تحصیل دانشجویان، تربیت دانش‌آموختگانی با تعهد و دارای مهارت جهت رفع نیازهای بخش سلامت دامپزشکی و ارائه خدمات مربوط در منطقه و کشور از اهداف اساسی این گروه آموزشی به‌شمار می‌آید. در مقطع دکتری عمومی دامپزشکی، آشنایی با بیولوژی، فیزیولوژی، سیرتکاملی، بیماری‌زایی، اهمیت اقتصادی و اصول کنترل و مبارزه با عفونت‌های انگلی رایج در حیوانات در ایران و دنیا مورد اهتمام است. در مقاطع تحصیلات تکمیلی، روزآمدسازی دانش و ارتقا توانمندی‌های تجزیه و تحلیل و پژوهش، سرلوحه اهداف آموزشی اساتید گروه انگل‌شناسی می‌باشد.

 

  • طول دوره

برنامه درسی دوره دکتری عمومی دامپزشکی در دو مرحله‌ی پیش درمانگاهی و درمانگاهی و معمولاً طی شش سال تحصیلی به طول می‌انجامد. در این بین گروه انگل‌شناسی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران با ارائه مجموعاً هشت واحد آموزشی مشتمل بر چهار عنوان درسی، انگل‌شناسی و بیماری‌ها شامل: کرم‌های گرد، کرم‌های پهن، تک‌یاخته‌ها و بندپایان به معرفی انگل‌های مختلف می‌پردازد. تمامی عناوین درسی ارائه شده در این گروه برای مقطع دکتری عمومی دامپزشکی، به صورت دو واحد درسی شامل یک واحد تئوری (معادل ۱۶ ساعت درسی) و یک واحد آزمایشگاه (معادل ۳۲ ساعت درسی) ارائه می‌گردند. مقاطع کارشناسی ارشد و PhD در گروه انگل‌شناسی، مطابق با آئین‌نامه‌های مصوب بالادستی، به‌ترتیب در چهار و هشت نیمسال با گذراندن واحدهای آموزشی و سپس با انجام طرح تحقیقاتی (پایان‌نامه پژوهشی) به اتمام می‌رسد.

 

  • نقش و توانایی دانش‌آموختگان

دانش‌آموختگان مقطع دکتری عمومی دامپزشکی پس از گذراندن واحدهای انگل‌شناسی مربوط، قادر خواهند بود ضمن شناسایی انگل‌های بومی کشور، معضلات و مشکلات ناشی از عفونت‌ها و آلودگی‌های انگلی را تشخیص داده و با تفسیر داده‌ها و یافته‌های بالینی موجود، نسبت به تجویز دارو و ارائه راهکارهای لازم جهت درمان، کنترل و نیز پیشگیری از بیماری‌های انگلی دام و بیماری‌های انگلی مشترک بین انسان و حیوان در گونه‌های متنوع دامی ایفای نقش نمایند. دانش‌آموختگان مقاطع تحصیلات تکمیلی گروه انگل‌شناسی، صلاحیت و دانش لازم در خدمت‌رسانی در مراکز و مؤسسات آموزشی، تحقیقاتی و اجرایی کشور را کسب نموده و قادر به انجام فعالیت‌های آموزشی-پژوهشی در حوزه‌های مختلف رشته انگل‌شناسی، تولید دانش فنی و به کارگیری آن در عرصه‌های مختلف می‌باشند. این دانش‌آموختگان می‌توانند به عنوان کارشناسان صاحب‌نظر، در مشاغل اجرایی، پژوهشی و خدماتی برای انجام فعالیت‌های حرفه‌ای و تخصصی انگل‌شناسی در مؤسسات پژوهشی، مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه‌های خصوصی به انجام وظیفه بپردازند.

 

  • آزمایشگاه‌های گروه

در گروه انگل‌شناسی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، چهار آزمایشگاه فعال به شرح ذیل وجود دارد:

۱) آزمایشگاه عمومی با اهداف آموزشی که تدریس دروس آزمایشگاهی در مقاطع دکتری عمومی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در این آزمایشگاه انجام می‌پذیرد.

۲) آزمایشگاه تشخیصی انگل‌شناسی که با دریافت نمونه‌های ارجاعی و انجام آزمایشات تشخیصی، موارد مربوط به شناسایی، پاسخ و تفسیر نمونه‌های بالینی را ارائه می‌نماید.

۳) آزمایشگاه سلولی- مولکولی که مجهز به دستگاه‌ها و تجهیزات جهت انجام آزمون‌ها و روش‌های مولکولی نظیر PCR و کلونینگ و دیگر موارد با اهداف آموزشی و پژوهشی می‌باشد.

۴) آزمایشگاه سرولوژی که آزمون‌های سرمی همچون الایزا، وسترن بلات و آزمایشات مربوط به آنتی‌ژن-آنتی‌بادی در آن صورت می‌پذیرد.

 

  • موزه و مراکز تحقیقاتی گروه

خوشبختانه گروه انگل‌شناسی توانسته است از موزه ملی انگل‌شناسی با مدیریت دکتر سید حسین حسینی و مرکز مطالعات کنه و بیماری‌های منتقله از آن با مدیریت دکتر پرویز شایان بهره‌مند گردد. جهت اطلاعات بیشتر لطفاً به لینک‌های مربوط مراجعه فرمائید.

 

 

 

نمایشگر یک مطلب

دکتر بهنام مشگی، 

استاد

دکتری تخصصی  انگل شناسی

شماره داخلی :

اطلاعات بیشتر