مرکز مطالعات کنه و بیماری های منتقله از آن

 

معرفی و اهداف مرکز تحقیقاتی  :

در سال­های اخیر، بیماری­های دارای اقل در بسیاری از مناطق جهان به صورت نوپدید و باز پدید مشکلات بسیاری را برای انسان‌ها، حیوانات اهلی و خانگی و حیات وحش ایجاد نموده‌اند. زیست شناسی و همه گیری شناسی بیماری‌های دارای ناقل، از ویژگی‌های مربوط به جرم بیماری‌زا، میزبان انسان، حیوان یا ناقل و محیط متأثر می‌گردند. از عوامل مهم در نوپدیدی و پراکنش بیماری‌های عفونی منتقله توسط ناقلین، می‌توان به تغییر در شرایط زیست‌گاه ها، تغییر در روش ذخیره آب و آبیاری زمین‌ها، تغییرات جوی و آب و هوایی، تضعیف ایمنی ناشی از بیماری‌های تضعیف کننده ایمنی، استفاده بیش از حد از حشره کش‌ها و بروز مقاومت‌های دارویی، جهانی شدن و افزایش قابل ملاحظه تجارت بین‌المللی و جهانگردی اشاره نمود. بیماری‌های دارای ناقل اهمیت زیادی در سلامت انسان‌ها و حیوانات دارند و ناقلین، میزبان‌ها و عوامل عفونی متعدد در اپیدمیولوژی آنها نقش دارند. مالاریا، دنگ، لایم، تب زرد، تب دره ریفت، انسفالیت ژاپنی، اونکوسرکیازیس، تریپانوزومیازیس، طاعون، فیلاریازیس، مننژیت، لیشمانیا و تب جنگل کیاسانور، هانتاویروس، نیپاویروس و انواع تب‌های خونریزی دهنده در زمره بیماری‌های نوپدید و باز پدید دارای ناقل هستند که برخی از آنها در سال‌های اخیر در ایران مطرح و مورد شناسایی قرار گرفته‌اند.

با توجه به این که برخی از بیماری‌های مهم منتقله از کنه مانند تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و بیماری لایم در ایران نیز وجود دارند، مرکز مطالعات کنه و بیماری‌های منتقله از آن، در سال ۱۳۸۴ با پیشنهاد و به همت آقای دکتر شایان با مشارکت دانشکده‌های دامپزشکی دانشگاه تهران، سمنان، مشهد، ارومیه، شهرکرد، شیراز و چمران اهواز، مؤسسه تحقیقاتی رازی و دو شرکت دامداری خصوصی و با دریافت موافقت قطعی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تأسیس گردید. این مرکز از مشارکت اعضای متعدد با تخصص‌های مختلف (انگل شناسی، میکروبیولوژی، ژنتیک، اپیدمیولوژی، بیولوژی مولکولی، ایمونولوژی) در حوزه‌های تحقیقاتی بهره‌مند می‌باشد. در طی سال‌های گذشته، این مرکز برگزاری دو سمپوزیوم بین‌المللی، یک کنگره ملی، انتشار بیش از ۲۰ مقاله در مجلات علمی بین‌المللی معتبر، طرح‌های پژوهشی برون سازمانی، نیز طرح‌های تحقیقاتی درون سازمانی و مشارکت فعال در قطب علمی ایمونوپاتولوژی را در کارنامه فعالیت‌های خود دارد. از قابلیت‌ها و توانمندی‌های این مرکز می‌توان به بهره‌مندی از امکانات و تجهیزات مناسب جهت انجام پژوهش‌های مولکولی با بهره گیری از اعضای متبحر در این حوزه اشاره نمود. با توجه به توانمندی‌های مرکز در حوزه دامپزشکی و با مشارکت سایر حوزه‌های دخیل در بهداشت و سلامت عمومی مانند سازمان دامپزشکی، وزارت بهداشت، پهنه ی وسیع تحقیق و پژوهش در حوزه‌ی بیماری‌های منتقله از کنه‌ها در دامنه‌ی فعالیت این مرکز قرار گرفته‌است. این فرصت بی‌بدیل، ضمن ارتقای کیفی دانشکده و دانشگاه، زمینه مشارکت و فعالیت دانشجویان در امور تحقیقاتی حائز اهمیت در کشور در این بخش از حوزه بهداشت و سلامت عمومی و دامی را فراهم آورده‌است.

این مرکز تاکنون با همکاری اتحادیه اروپا دو پروژه بین‌المللی شامل "ارزیابی و ارتقای اقدامات کنترل یکپارچه بیماری‌های دامی از طریق توسعه ابزارهای تشخیص مولکولی، ارزیابی وضعیت بیماری، آموزش و ظرفیت سازی در آسیا»، و «شناسایی کنه‌ها در آسیا" را با همکاری عضو آسیایی کنسرسیوم یکپارچه کنه‌ها و بیماری‌های منتقله توسط کنه‌ها (ICTTD-3) سازمان داده است.

 

 

 

 


 

مشارکت در کنفرانس­های ملی و بین المللی

بررسی فون کنه­ای در ایران

تعیین گونه و زیر گونه کنه­های ناقل انواع پیروپلاسم­ها، باکتری­ها و ویروس­ها

تشخیص با استفاده از روشهایی مانند PCR، PCR، PCR-RFLP، RLB، Western blotting و S.M.

تجزیه و تحلیل فیلوژنتیک از کنه ها با استفاده از لوکوس های مختلف ژنی

ارزیابی تهیه واکسن علیه کنه ها و عوامل بیماریزای منتقل شونده توسط کنه ها

ارزیابی انواع کنه­کش­ها علیه کنه­ها

ارزیابی انواع ترکیبات بیولوژیک علیه کنه­ها

برگزاری سمپوزیوم های بین المللی

 

دکتر پرویز شایان        (دکترای تخصصی ژنتیک)

تلفن: 61117071 

نشانی پست الکترونیکی:pshayan@ut.ac.ir